“Kwiaty, warzywa i wzór cebulowy” – wykład na pożegnanie z wystawą

W najbliższą niedzielę (26 lutego) będzie okazja do ostatniego spotkania z wystawą "Tajemnice miśnieńskiej porcelany".

"Kwiaty, warzywa i wzór cebulowy". Podczas wykładu odpowiemy na pytanie skąd artyści zdobiący porcelanę miśnieńską czerpali wzory. Przyjrzymy się ówczesnym, popularnym atlasom przyrodniczym oraz malarstwu rokokowemu, które było często inspiracją dla scen na porcelanie.

O wystawie:
Od czasów średniowiecza porcelana przywożona z Chin była towarem bardzo drogim, luksusowym, obecnym tylko w domach najzamożniejszych mieszkańców Europy. Jednocześnie próbowano opracować technikę produkcji porcelany na naszym kontynencie. Udało się to matematykowi i fizykowi Ehrenfriedowi Waltherowi von Tschirnhaus (1751–1708) i alchemikowi Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Naukowcy pracowali w Dreźnie i mieli na polecenie króla Augusta II Sasa wynaleźć metodę pozyskiwania złota z innych metali. Ich wspólne doświadczenia nie pozwoliły na wynalezienie złota, ale doprowadziły w styczniu 1708 roku do uzyskania pierwszych próbek porcelany. Niespełna dwa lata później, 23 stycznia 1710 roku, na mocy decyzji króla Augusta II Sasa, rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany. Ze względu na chronienie tajemnicy wynalazku na jej siedzibę przeznaczono zamek w Miśni.

Kurator wystawy:
Małgorzata Gniazdowska, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zajmuje się rzemiosłem artystycznym oraz historią życia codziennego. Jest autorką takich wystaw jak: „Pije Kuba do Jakuba … Alkohol w kulturze mieszczan i szlachty w południowo-zachodniej Wielkopolsce”, „Od ślepych ryb do klusek na łachu. Leszczyńska kuchnia i jadalnia w l. 1890 – 1939”, „ Ach śpij kochanie... Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956”.

Bilet wstępu: 9 zł / 7 zł ulgowy

Szukaj nas:

Comments are closed.