ZWIEDZAJ LESZNO ZE STASIEM LESZCZYŃSKIM
Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy do zwiedzania muzeum oraz miasta w towarzystwie kilkuletniego Stasia Leszczyńskiego. Każde dziecko, które odwiedzi nasze muzeum, otrzyma bezpłatnie kolorową książeczkę, która jest przewodnikiem zarówno po muzeum jak i po mieście. Różnorodne zadania, rebusy i krzyżówki pomogą najmłodszym gościom poznać trudną, ale ciekawą historię miasta.
Oferta dotyczy zwiedzających indywidualnie.
Zadanie zrealizowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2019.
MALCZEWSKI W LESZNIE. MUZEUM I SZTUKA W MIEŚCIE
Projekt pt. „Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście” realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie we współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie podejmuje działania wokół zagadnień obecności sztuk pięknych i instytucji muzealnej w przestrzeni publicznej, w lokalnej społeczności.
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie interdyscyplinarnych zajęć: lekcji muzealnych on-line w szkołach, konkursu plastycznego dla uczniów pt. „Niepodległa sztuka”, spacerów edukacyjnych, wykładu w muzeum oraz organizacji trzydniowych warsztatów artystycznych street art'owych dla uczniów – laureatów konkursu plastycznego. Młodzież w swojej pracy będzie inspirować się historią miasta Leszna i malarstwem z okresu Młodej Polski o tematyce wiejskiej. Przygotowana lekcja muzealna on-line pt. "Niepodległa sztuka" wprowadzi młodych ludzi w świat twórczości Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Elementem zadania będzie także mała konferencja w formie debaty społecznej pt. "Muzeum i sztuka w mieście". W spotkaniu zaplanowano udział Miejskiego Konserwatora Zabytków, przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wydziału Promocji i Rewitalizacji Urzędu Miasta Leszna oraz środowisk zaangażowanych w proces rewitalizacji Leszna. W ramach projektu powstaną dwa murale tworzące artystyczny dyptyk w przestrzeni miasta, w tym jeden na budynku Muzeum. Organizatorzy liczą, że podczas realizacji zadania zostaną nawiązane trwałe więzi pomiędzy uczniami, mieszkańcami, działaczami społecznymi, seniorami a Muzeum.
Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski (w ramach programu Patriotyzm Jutra) oraz Miasto Leszno. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie przy współorganizacji Muzeum Okręgowego w Lesznie.
- Plakat konkurs “Niepodległa sztuka”. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Zaproszenie na odsłonięcie muralu. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Mural przy na rogu ulic K. Kurpińskiego i K. Marcinkowskiego w Lesznie
- Mural na budynku SP9 w Lesznie
Obejrzy lekcję muzealną klikając TUTAJ
Muzeum Jutra. Nasze Muzeum
Na projekt „Muzeum Jutra. Nasze Muzeum” składa się cykl edukacyjnych działań wokół wystaw stałych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Poprzez podjęcie dialogu z dziećmi i ich opiekunami pragniemy przeprowadzić kreatywne warsztaty, które rozwiną wyobraźnię uczestników, sprawią, że świat sztuki zostanie ożywiony, stanie się źródłem wyjątkowego przeżycia, atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu. Wspólnie stworzymy w muzeum przyjazną przestrzeń dla małych i dużych. Zostanie przeprowadzony konkurs na najciekawsze eksponaty muzealne pt.”7x70”. Zostaną zorganizowane Integracje Rodzinne - warsztaty z użyciem techniki animacji poklatkowej oraz warsztaty opowieści. Na obu warsztatach najmłodsi wraz z opiekunami ożywią świat zatrzymany w obrazach z galerii polskiego malarstwa XIX-XX wieku. Powstanie także książeczka „Bystre oczko. Uważny i ucieszny przewodnik „7x70”” z prezentacją wybranych 7 muzealiów i zadaniami do rozwiązania. W salach wystawowych zaaranżowane zostaną przestrzenie dla małego gościa z wygodnymi zabawkami i pomocami edukacyjnymi inspirowanymi zbiorami Muzeum. W tym projekcie wsłuchamy się w głos najmłodszej publiczności, żeby usłyszeć, jak ma wyglądać ich muzeum, o którym powiedzą „nasze”. Dodatkowo warsztaty opowieści skierowane zostaną do animatorów i nauczycieli, seniorów pozwolą budować grupę osób zainteresowanych edukacją muzealną, wolontariatem. Zebrane doświadczenie będzie bazą do zaplanowania dalszych działań, np. pojedynczych książeczek - historii zabytków.
Projekt dofinansowany w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków MKiDN przez Muzeum Historii Polski.
- Plakat konkursu “Bystre oczko”. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Plakat projetu. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Zaproszenie na spotkanie podsumowujące. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Bajkostwory
- Edycja 2020. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
Obejrzyj animacje poklatkowe klikając TUTAJ
Etno trop
Projekt "Etno trop" zakłada organizację rodzinnych warsztatów inspirowanych dziedzictwem kulturowym Bukówca Górnego, wsi pielęgnującej swoje dziedzictwo kulturowe, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie. W ramach zadania odbędą się wyjazdy pomiędzy Lesznem i Bukówcem, które będą okazją zarówno dla społeczności wsi, jak i muzealnej publiczności z Leszna, do aktywnego poznawania regionalnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkań twórca ludowy Jerzy Sowijak wprowadzi uczestników w rzeźbiarskie arkana w swojej bukówieckiej pracowni, a podczas objazdu po okolicznych miejscowościach zaprezentuje swoje plenerowe rzeźby. Miejscową kulturę materialną przybliży zespół regionalny "Nowe Lotko" i kapela dudziarska. W Muzeum Okręgowym w Lesznie przeprowadzony zostanie warsztat linorytu inspirowany motywami ludowymi. Elementem zadania będzie również publikacja o charakterze edukacyjnym z instrukcją do warsztatów, prezentująca bukówieckie tradycje.
Projekt dofinansowany w ramach ogólnopolskiego program Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska".
- Plakat projektu “Etno Trop”. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
- Okładka ksiażeczki “Etno Trop”. Projekt graficzny: Katarzyna Jurga
Edukacja kulturalna i historyczna z Muzeum Okręgowym w Lesznie
Zadanie składało się z następujących elementów:
- konkurs dla uczniów szkół średnich "Cudze chwalicie, swego nie znacie",
- konkurs dla uczniów szkół podstawowych "Wirtualny Tropiciel historii",
- gra miejska dla rodzin „Tropiciel historii dla rodzin 2020”,
- gra miejska dla młodzieży "Leszno Leszczyńskich".
Oraz opracowania i wydania folderu i teczki, pamiątkowych dyplomów dla uczestników zadania. Zadania dedykowane były dzieciom i młodzieży (uczniom leszczyńskich szkół). Wydarzenia odbyły się na terenie miasta Leszna (Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz przestrzeni miejskiej wraz z jej cennymi zabytkami).
Poprzez realizację zadania nastąpił wzrost zainteresowania zabytkami miasta Leszna, ich wartością artystyczną i historyczną. Wraz z opracowywaniem i ogłaszaniem konkursów rozpoczęto prace nad folderem i teczką promującymi edukację historyczną i kulturalną z Muzeum Okręgowym w Lesznie. Promowane są w niej konkursy historyczne, gry miejskie oraz działania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie.
Folderowi towarzyszy spójna graficznie teczka. Autorką projektu folderu i teczki jest Katarzyna Jurga, magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, leszczynianka. Pamiątkowe teczki i foldery, otrzymali wszyscy uczestnicy projektu. W okolicznościowych teczkach przekazywane były do szkół informacje o konkursach wraz z regulaminami, a także podziękowania za udział i współpracę.
- Okładka książeczki-informatora “Edukacja muzealna”. Projekt: Katarzyna Jurga
- Okładka teczki “Edukacja muzealna”. Projekt: Katarzyna Jurga
Lekcja rysunku profesora Ballarina
Zapraszamy do zabawy z widokami Leszna, Rydzyny, Osiecznej oraz poznania przedwojennego nauczyciela rysunku Wilhelma Ballarina. Zadanie „Lekcje rysunku profesora Ballarina” zostało zrealizowane podczas studenckich praktyk zawodowych Elizy Wawrzyniak – studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Powstała publikacja "Lekcje rysunku profesora Ballarina. Kolorowanka edukacyjna" oraz film prezentujący technikę malarską - akwarelę.
Książeczka zawiera prezentację malarza oraz 10 obrazków opracowanych na podstawie dzieł Ballarina. Autorkami tekstów są: Roksana Foralewska i Marta Małkus. Rysunki i opracowanie graficzne przygotowała Eliza Wawrzyniak, a składu całości dokonał Tomasz Sikorski. Książeczka do kupienia jest TUTAJ.
Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Hlučínska za użyczenie wizerunków archiwalnych fotografii i obrazu Viléma Balerina.