Projekty edukacyjne

ZWIEDZAJ LESZNO ZE STASIEM LESZCZYŃSKIM

Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy do zwiedzania muzeum oraz miasta w towarzystwie kilkuletniego Stasia Leszczyńskiego. Każde dziecko, które odwiedzi nasze muzeum, otrzyma bezpłatnie kolorową książeczkę, która jest przewodnikiem zarówno po muzeum jak i po mieście. Różnorodne zadania, rebusy i krzyżówki pomogą najmłodszym gościom poznać trudną, ale ciekawą historię miasta.
Oferta dotyczy zwiedzających indywidualnie.
Zadanie zrealizowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2019.

Okładka książeczki "Leszno Stasia Leszczyńskiego". Projekt graficzny: Mirosława Korbańska


MALCZEWSKI W LESZNIE. MUZEUM I SZTUKA W MIEŚCIE

Projekt pt. „Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście” realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie we współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie podejmuje działania wokół zagadnień obecności sztuk pięknych i instytucji muzealnej w przestrzeni publicznej, w lokalnej społeczności.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie interdyscyplinarnych zajęć: lekcji muzealnych on-line w szkołach, konkursu plastycznego dla uczniów pt. „Niepodległa sztuka”, spacerów edukacyjnych, wykładu w muzeum oraz organizacji trzydniowych warsztatów artystycznych street art'owych dla uczniów – laureatów konkursu plastycznego. Młodzież w swojej pracy będzie inspirować się historią miasta Leszna i malarstwem z okresu Młodej Polski o tematyce wiejskiej. Przygotowana lekcja muzealna on-line pt. "Niepodległa sztuka" wprowadzi młodych ludzi w świat twórczości Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Elementem zadania będzie także mała konferencja w formie debaty społecznej pt. "Muzeum i sztuka w mieście". W spotkaniu zaplanowano udział Miejskiego Konserwatora Zabytków, przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wydziału Promocji i Rewitalizacji Urzędu Miasta Leszna oraz środowisk zaangażowanych w proces rewitalizacji Leszna. W ramach projektu powstaną dwa murale tworzące artystyczny dyptyk w przestrzeni miasta, w tym jeden na budynku Muzeum. Organizatorzy liczą, że podczas realizacji zadania zostaną nawiązane trwałe więzi pomiędzy uczniami, mieszkańcami, działaczami społecznymi, seniorami a Muzeum.

Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski (w ramach programu Patriotyzm Jutra) oraz Miasto Leszno. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie przy współorganizacji Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Obejrzy lekcję muzealną klikając TUTAJ


Muzeum Jutra. Nasze Muzeum

Na projekt „Muzeum Jutra. Nasze Muzeum” składa się cykl edukacyjnych działań wokół wystaw stałych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Poprzez podjęcie dialogu z dziećmi i ich opiekunami pragniemy przeprowadzić kreatywne warsztaty, które rozwiną wyobraźnię uczestników, sprawią, że świat sztuki zostanie ożywiony, stanie się źródłem wyjątkowego przeżycia, atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu. Wspólnie stworzymy w muzeum przyjazną przestrzeń dla małych i dużych. Zostanie przeprowadzony konkurs na najciekawsze eksponaty muzealne pt.”7x70”. Zostaną zorganizowane Integracje Rodzinne - warsztaty z użyciem techniki animacji poklatkowej oraz warsztaty opowieści. Na obu warsztatach najmłodsi wraz z opiekunami ożywią świat zatrzymany w obrazach z galerii polskiego malarstwa XIX-XX wieku. Powstanie także książeczka „Bystre oczko. Uważny i ucieszny przewodnik „7x70”” z prezentacją wybranych 7 muzealiów i zadaniami do rozwiązania. W salach wystawowych zaaranżowane zostaną przestrzenie dla małego gościa z wygodnymi zabawkami i pomocami edukacyjnymi inspirowanymi zbiorami Muzeum. W tym projekcie wsłuchamy się w głos najmłodszej publiczności, żeby usłyszeć, jak ma wyglądać ich muzeum, o którym powiedzą „nasze”. Dodatkowo warsztaty opowieści skierowane zostaną do animatorów i nauczycieli, seniorów pozwolą budować grupę osób zainteresowanych edukacją muzealną, wolontariatem. Zebrane doświadczenie będzie bazą do zaplanowania dalszych działań, np. pojedynczych książeczek - historii zabytków.

Projekt dofinansowany w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków MKiDN przez Muzeum Historii Polski.

Obejrzyj animacje poklatkowe klikając TUTAJ


Etno trop

Projekt "Etno trop" zakłada organizację rodzinnych warsztatów inspirowanych dziedzictwem kulturowym Bukówca Górnego, wsi pielęgnującej swoje dziedzictwo kulturowe, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie. W ramach zadania odbędą się wyjazdy pomiędzy Lesznem i Bukówcem, które będą okazją zarówno dla społeczności wsi, jak i muzealnej publiczności z Leszna, do aktywnego poznawania regionalnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkań twórca ludowy Jerzy Sowijak wprowadzi uczestników w rzeźbiarskie arkana w swojej bukówieckiej pracowni, a podczas objazdu po okolicznych miejscowościach zaprezentuje swoje plenerowe rzeźby. Miejscową kulturę materialną przybliży zespół regionalny "Nowe Lotko" i kapela dudziarska. W Muzeum Okręgowym w Lesznie przeprowadzony zostanie warsztat linorytu inspirowany motywami ludowymi. Elementem zadania będzie również publikacja o charakterze edukacyjnym z instrukcją do warsztatów, prezentująca bukówieckie tradycje.

Projekt dofinansowany w ramach ogólnopolskiego program Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska".


Edukacja kulturalna i historyczna z Muzeum Okręgowym w Lesznie

Zadanie składało się z następujących elementów:

- konkurs dla uczniów szkół średnich "Cudze chwalicie, swego nie znacie",

- konkurs dla uczniów szkół podstawowych "Wirtualny Tropiciel historii",

- gra miejska dla rodzin „Tropiciel historii dla rodzin 2020”,

- gra miejska dla młodzieży "Leszno Leszczyńskich".

Oraz opracowania i wydania folderu i teczki, pamiątkowych dyplomów dla uczestników zadania. Zadania dedykowane były dzieciom i młodzieży (uczniom leszczyńskich szkół). Wydarzenia odbyły się na terenie miasta Leszna (Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz przestrzeni miejskiej wraz z jej cennymi zabytkami).

Poprzez realizację zadania nastąpił wzrost zainteresowania zabytkami miasta Leszna, ich wartością artystyczną i historyczną. Wraz z opracowywaniem i ogłaszaniem konkursów rozpoczęto prace nad folderem i teczką promującymi edukację historyczną i kulturalną z Muzeum Okręgowym w Lesznie. Promowane są w niej konkursy historyczne, gry miejskie oraz działania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Folderowi towarzyszy spójna graficznie teczka. Autorką projektu folderu i teczki jest Katarzyna Jurga, magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, leszczynianka. Pamiątkowe teczki i foldery, otrzymali wszyscy uczestnicy projektu. W okolicznościowych teczkach przekazywane były do szkół informacje o konkursach wraz z regulaminami, a także podziękowania za udział i współpracę.


Lekcja rysunku profesora Ballarina

Zapraszamy do zabawy z widokami Leszna, Rydzyny, Osiecznej oraz poznania przedwojennego nauczyciela rysunku Wilhelma Ballarina. Zadanie „Lekcje rysunku profesora Ballarina” zostało zrealizowane podczas studenckich praktyk zawodowych Elizy Wawrzyniak – studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Powstała publikacja "Lekcje rysunku profesora Ballarina. Kolorowanka edukacyjna" oraz film prezentujący technikę malarską - akwarelę.

Książeczka zawiera prezentację malarza oraz 10 obrazków opracowanych na podstawie dzieł Ballarina. Autorkami tekstów są: Roksana Foralewska i Marta Małkus. Rysunki i opracowanie graficzne przygotowała Eliza Wawrzyniak, a składu całości dokonał Tomasz Sikorski. Książeczka do kupienia jest TUTAJ.

Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Hlučínska za użyczenie wizerunków archiwalnych fotografii i obrazu Viléma Balerina.