Tajemnice miśnieńskiej porcelany

Od 30 listopada, w budynku Muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie, dostępna do zwiedzania będzie nowa wystawa czasowa. Zaprezentowane zostaną wyjątkowe i niezwykle cenne wyroby z porcelany.

Od czasów średniowiecza porcelana przywożona z Chin była towarem bardzo drogim, luksusowym, obecnym tylko w domach najzamożniejszych mieszkańców Europy. Jednocześnie próbowano opracować technikę produkcji porcelany na naszym kontynencie. Udało się to matematykowi i fizykowi Ehrenfriedowi Waltherowi von Tschirnhaus (1751–1708) i alchemikowi Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Naukowcy pracowali  w Dreźnie  i mieli na polecenie króla Augusta II Sasa wynaleźć metodę pozyskiwania złota z innych metali. Ich wspólne doświadczenia nie pozwoliły na wynalezienie złota, ale doprowadziły w styczniu 1708 roku do uzyskania pierwszych próbek porcelany. Niespełna dwa lata później, 23 stycznia 1710 roku, na mocy decyzji króla Augusta II Sasa, rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany. Ze względu na chronienie tajemnicy wynalazku na jej siedzibę przeznaczono zamek w Miśni.

Na wystawie w leszczyńskim muzeum pokazane zostaną talerze, miseczki, filiżanki do kawy, herbaty i kakao, świeczniki czy kałamarze wykonane z delikatnej porcelany powstałe w miśnieńskiej manufakturze od XVIII do XX wieku. Naczynia te zdobili znakomici mistrzowie pędzla. Można będzie zobaczyć porcelanę zdobioną słynnym wzorem cebulowym, bukietami kwiatów oraz warzyw. Z historią manufaktury w Miśni wiąże się także postać Aleksandra Józefa Sułkowskiego.  Swe cenne zbiory na wystawę udostępniły Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną także zbiory własne Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 4 grudnia 2022, godz. 1600 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  • 31 grudnia 2022, godz. 1200 - sylwestrowe spotkanie na wystawie pt. „Manufaktura w Miśni a historia Aleksandra Józefa Sułkowskiego”
  • 22 stycznia 2023, godz. 1600 - „Integracje Rodzinne” dla rodzin z dziećmi połączone z warsztatami plastycznymi
  • 26 lutego 2023, godz. 1600 -„Kwiaty, warzywa i wzór cebulowy” wykład na pożegnanie z wystawą

Szczegółowe informacje o wystawie:

Tytuł: Tajemnice miśnieńskiej porcelany
Czas trwania: 29.11.2022 do 26.02.2023
Miejsce ekspozycji: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31 (II piętro)
Bilet wstępu: 9 zł / 7 zł ulgowy, przewodnik 50 zł

Kurator wystawy:

Małgorzata Gniazdowska, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zajmuje się rzemiosłem artystycznym oraz historią życia codziennego. Jest autorką takich wystaw jak:  „Pije Kuba do Jakuba … Alkohol w kulturze mieszczan i szlachty w południowo-zachodniej Wielkopolsce”, „Od ślepych ryb do klusek na łachu. Leszczyńska kuchnia i jadalnia w l. 1890 – 1939”, „ Ach śpij kochanie... Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956”.

Kontakt: zbiory@muzeum.leszno.pl, 65 529 61 43 w. 25

 

Szukaj nas:

Comments are closed.