Zbiory judaiców obejmują przedmioty kultu religijno-synagogalnego i domowego, malarstwo i grafikę oraz pamiątki historyczne związane z dziejami żydowskiej diaspory w Wielkopolsce. Tworzą kolekcję muzealną najmłodszą i najskromniej reprezentowaną, bo liczącą zaledwie kilkadziesiąt obiektów (ok. 100). Początek jej datuje się na czas powołania do życia Działu Judaistycznego w 1993 roku. Niemniej, tworzona jest z zamysłem pełnego zobrazowania obrzędowości Żydów od narodzin do śmierci.
W kolekcji wyróżniają się przede wszystkim zabytki o tematyce religijnej, skoncentrowane wokół Tory. Do sreber synagogalnych należą: klej-kodesz – ozdoby Tory, korony, rimmonim, tasy i jady. Stanowią one przykład dobrego rzemiosła artystycznego, szczególnie wyroby ze srebra stanowią bogatą i charakterystyczną dziedzinę sztuki żydowskiej. W naszych zbiorach znalazła się liczna kolekcja jadów z przełomu XIX i XX wieku wykonanych z różnych materiałów: nie tylko srebra, ale i drewna czy kości.
Reprezentowana jest także tkanina artystyczna: w koszulkach na Torę i zasłonach ołtarzowych – parochetach i lambrekinach wykonanych w różnych technikach haftu.
Następną grupę stanowią przedmioty świąteczne, używane w domach: są to różnej wielkości kubki, puchary, świeczniki, balsaminki, tace i lampki np. chanukije.
Oprócz przedmiotów kultowych w zbiorach judaiców znajdują się elementy męskiego stroju rytualnego: tales i atara, oraz filakterie.
Inną grupę zbiorów tworzą pocztówki i malarstwo o tematyce żydowskiej z przełomu XIX i XX wieku. Należą tu dobrej klasy pocztówki wydawane w Austrii w I ćwierci XX wieku z reprodukcjami obrazów Lazara Krestina, Otto Herschela, Artura Markowicza, Wilhelma Wachtela, Władysława Żurawskiego i Isidora Kaufmanna. Są też pocztówki polskie z reprodukcjami Pstraka i Ostermanna, a także z widokami miast: Warszawy – z Wielką Synagogą na Tłomackiem oraz Leszna i Osiecznej.
Osobną grupę stanowią pamiątki, dokumenty i fotografie archiwalne, ilustrujące życie Żydów w Lesznie i okolicy. Do najcenniejszych należy: niedawno darowany Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Wybrane judaika prezentowane są na wystawie stałej "Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku".
Szukaj nas: