Zachęcamy Państwa do świątecznych zakupów w naszym sklepie internetowym oraz w sklepie stacjonarnym, przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie. Polecamy w szczególności pięć wyjątkowych publikacji, które prócz nośnika interesującej wiedzy, mogą także pełnić rolę świątecznego prezentu.
"Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna. Katalog"
Leszno 2020, ISBN 978-83-61701-23-1; liczba stron 407; format A4
Bogato ilustrowana publikacja zawiera opisy katalogowe oraz wizerunki 495 obiektów (malarstwo, grafika, fotografie pocztówki, rzemiosło artystyczne, plany) dokumentujące dawne Leszno począwszy na najstarszej panoramie z 1650 r. Większość prezentowanych prac do pocztówki z końca XIX w. i pierwszych dekad XX w. Część prac, zwłaszcza malarskie, prezentowana jest po raz pierwszy. Część katalogową poprzedza wstęp, uzupełnia indeks malarzy, grafików, fotografów, wydawców i drukarzy.
Dostępna TUTAJ
"Historie zapisane w kamieniach. Przewodnik po lapidarium przy kościele świętego Krzyża w Lesznie"
Leszno 2021, ISBN 97-83-61701-26-2, liczba stron: 45, format: 110x210mm
Pierwszy w historii drukowany przewodnik po lapidarium przy kościele świętego Krzyża w Lesznie. Bogactwo informacji zamknięte w wygodnym formacie, umożliwia odkrywanie tajemnic zabytkowego miejsca, będącego swoistym pomnikiem dawnych, leszczyńskich cmentarzy. Wydanie dwujęzyczne, polsko-niemieckie.
Dostępna TUTAJ
"Jan Amos Komeński w nas"
Leszno 2017, ISBN:978-83-61701-06-4, liczba stron: 93, format: 220x220 mm
„Nikt nie rodzi się sam dla siebie, wszyscy rodzą się dla ludzkiego społeczeństwa, a kto mu nie pomaga według swoich sił, nie jest godzien tego, aby inni mu pomagali”
„A cóż prócz niewiedzy powoduje niesnaski domowe, obłudę wzajemną i nienawiść?”
„Grzeszą ci nauczyciele, którzy uczniom tylko czytać, mówić i na pamięć uczyć się każą, bez wyjaśniania rzeczy”
„Wykształcony naród ma wspaniałe miasta, gęsto zaludnione, pełne dzieł sztuki. Niewykształcone mają zamiast tego pustynie, a jeśli już coś nosi nazwę miasteczka, to są to tylko chałupy i kupy śmieci”
„Powinno się mówić tylko wtedy, kiedy ma się coś do powiedzenia…”
To tylko kilka spośród maksym zaczerpniętych z dzieł Amosa Komeńskiego. Więcej o Komeńskim, więcej uniwersalnych cytatów z jego obfitej twórczości zilustrowane oryginalnymi, zmuszającymi do myślenia kolażami czeskiego artysty Miroslava Huptycha w książce Markety Pankovej.
Dostępna TUTAJ
„Malarstwo polskie XIX/XX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie”
Wydanie I, ISBN 978-83-61701-32-3, oprawa twarda wraz z obwolutą, 157 s., format 330x 245mm.
Pierwszy album prezentujący wybór najbardziej reprezentatywnych artystów i obrazów z leszczyńskiej kolekcji malarstwa polskiego. Kolekcja należy do najważniejszych i najbardziej znanych zbiorów Muzeum zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jej historia nierozerwalnie związana jest z postacią dr. Stanisława Chmielowskiego, długoletniego dyrektora Muzeum w Lesznie.
W wydawnictwie, oprócz dominujących scen rodzajowych i pejzaży o tematyce wiejskiej, zamieszczono reprodukcje martwych natur, portretów oraz obrazów o tematyce symbolicznej. Dwujęzyczna publikacja polsko–angielska, zawierająca 131 kolorowych reprodukcji, katalog prezentowanych prac oraz biogramy 127 artystów, adresowana jest do gości Muzeum, znawców i miłośników sztuki polskiej, kolekcjonerów, antykwariuszy, regionalistów i sympatyków Leszna.
Dostępna TUTAJ
"Lekcja rysunku profesora Ballarina. Kolorowanka edukacyjna"
Leszno 2021, ISBN 978-83-61701-25-5; liczba stron 28; format A4
Książeczka edukacyjna w formie kolorowanki. W sposób przystępny i ciekawy przedstawia profil Wilhelma Ballarina, malarza związanego z Lesznem. Przestrzeniami do kolorowania stały się obrazy jego autorstwa zawierające opisy technik malarskich. Na stronie old.muzeumleszno.pl znajdują się praktyczne podpowiedzi jak zastosować akwarele.
Dostępna TUTAJ
Szukaj nas: