Europejskie Dni Dziedzictwa

Zbliża się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło przewodnie, w kontekście którego organizowane są wydarzenia w całej Polsce, brzmi „Polski splot”. Ma ono nawiązywać do procesu kształtowania się granic Polski po okresie zaborów. Kulturowej różnorodności ukształtowanej w całość. W dniach 8 i 15 września Muzeum Okręgowe przygotowało na tę okazję kilka atrakcji. Zapoznajcie się z nimi.

8 września 2019 (niedziela)

Jan Jonston - obywatel europejskiego universum

W XVII-wiecznym Lesznie można było spotkać ludzi pochodzących z różnych stron Europy, którzy wybrali to miasto na swój dom z wielu powodów. Większość była uciekinierami prześladowanymi w swych ojczyznach z powodów religijnych, innych skusiły dobre warunki do życia. Wszyscy mieli szansę rozwijać swe zdolności i talenty. Leszczynianinem z wyboru był wybitny przedstawiciel nauk przyrodniczych w Polsce XVII wieku - Jan Jonston (1603-1675). Jego europejskie związki, naukowy dorobek oraz postawę lokalnego patrioty ukaże wykład połączony z pokazem dzieł uczonego zgromadzonych w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Wśród uczestników spotkania rozlosowany zostanie niedostępny w sprzedaży egzemplarz książki o Janie Jonstonie. Spotkanie poprowadzi Kamila Szymańska.

Muzeum Okręgowe w Lesznie, pl. J. Metziga 17, godzina 16.00

Spacer śladami Ludwiga Kalischa

Chcąc lepiej poznać tętniącą niegdyś życiem dzielnicę żydowską, przydatne są świadectwa osób pamiętających lata jej świetności. Spacer historyczny poprowadzi tropem wspomnień o żydowskim Lesznie z XIX stulecia spisanych przez Ludwiga Kalischa w książce „Obrazki z moich lat chłopięcych”. Prowadzenie: Marcin Błaszkowski, tłumacz książki.

Plac Powstańców, za dawną synagogą (Muzeum Okręgowe w Lesznie), godzina 14.00

 

15 września 2019 (niedziela)

Chawerim. Poznańscy Żydzi

Historia Wielkopolski nierozerwalnie związana jest z historią Żydów. O tym także świadczy przeszłość miasta Leszna. Na spotkaniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Zbigniew Pakuła, autor książki „Chawerim. Poznańscy Żydzi”, opowie o ludziach, którym przyszło żyć w wyjątkowo trudnych czasach. Klimat wielokulturowości skutecznie zniszczyła wojna. Podczas spotkania będzie okazja do zakupu książki.

Tak o swojej książce piszę sam autor:

Chawerim. Poznańscy Żydzi to zbiór czternastu opowieści o Żydach z Poznania i Poznańskiego. (…) W czasie wojny znaleźli się w gettach, obozach i na terenie sowieckiej Rosji. Są to więc opowieści o przetrwaniu w nieludzkich czasach. Większość z bohaterów książki po wojnie wyjechała z Polski, najczęściej do Izraela. W podróż wyruszyli zabierając straszliwe wspomnienia i wiarę w kraj, w którym wreszcie znajdą swój dom, założą rodziny i żyć będą z podniesioną głową. Po 1956 i 1968 roku dołączyli do nich ci, którzy przez kilka powojennych lat żyli w Polsce złudzeniami. (…) Wojna na zawsze przekreśliła ich świat. Wyszli z niej bez swoich najbliższych, zaskoczeni, że przeżyli wbrew planom nazistów. Budując nowe życie nigdy jednak o swoim dzieciństwie w Polsce nie zapomnieli.”

Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31, godzina 16.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Zapraszamy!

Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa znajdziesz TUTAJ

Szukaj nas:

Comments are closed.