DOBOSZ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Nagroda Honorowa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu
W dniu 16 grudnia 1996 roku, Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, kierując się potrzebą podtrzymywania tożsamości narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego 1918/19 dla dziejów naszego narodu i państwa polskiego, pragnąc inspirować i honorować osoby i instytucje, które wyróżniły bądź wyróżniają się w realizacji powyższej tematyki ciekawymi i znaczącymi działaniami popularyzatorskimi, twórczymi i naukowymi - ustanowił Nagrodę Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego". Statuetka Dobosza jest miniaturą części Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstańców i Wolności w Śremie. Nagrodę otrzymać mogą osoby i instytucje, między innymi za:
• działalność naukową dotyczącą historii Powstania
• działalność popularyzatorską, o szerokim zasięgu, obejmującą między innymi publicystykę, konferencje popularnonaukowe, muzealnictwo itp.,
Wśród dotychczasowych laureatów ponad 100 nadanych nagród „Dobosza Powstania Wielkopolskiego" znaleźli się: historycy, pracownicy nauki, regionaliści, poeci, artyści plastycy, dziennikarze i redakcje, muzea, szkoła, chór i organizacje harcerskie oraz gospodarcze. Statuetki są wręczane co roku z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas uroczystości z udziałem Wojewody, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania. W ten sposób Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 docenia i wyróżnia przedstawicieli różnych środowisk za popularyzowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w świadomości społecznej.
12 grudnia 2016 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu nagrodę dla Muzeum Okręgowego w Lesznie odebrał dyrektor - Witold Omieczyński. Muzeum bowiem od wielu lat prowadzi różnoraką działalność – gromadzi różne pamiątki, organizuje okolicznościowe wystawy oraz prowadzi działalność edukacyjną w celu propagowania wiedzy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. W ramach współpracy ze szkołami pracownicy prowadzą lekcje muzealne oraz w miarę potrzeb wspierają organizacyjnie wystawy szkolne poświęcone tej tematyce.
Warto dodać, że w tym roku taką samą nagrodą uhonorowany został również dr Stanisław Jędraś - zasłużony regionalista leszczyński.
