21 czerwca 2016 r. w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie - wernisaż wystawy malarstwa Haliny Borys
Wystawa „Leszno i nie tylko…Malarstwo Haliny Borys” w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie od 22 czerwca do 14 sierpnia 2016.
Halina Borys należy do grona najciekawszych pod względem artystycznym artystów plastyków działających aktualnie w Wielkopolsce. Prezentowana wystawa pokazuje 41 prac powstałych na początku lat dziewięćdziesiątych, po te przygotowane specjalnie na tę okazję, prezentujące motywy związane z naszym miastem. Dlatego też, choć nie zobaczymy tu obrazów z końca lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, jest to pokaz w dużej mierze retrospektywny, demonstrujący zróżnicowane podejście do reprezentowania rzeczywistości. Artystka w swej twórczości koncentruje się na ukazywaniu piękna architektury oraz jej detali w realnym oraz wyimaginowanym otoczeniu. To interesujące, niejednokrotnie wizjonerskie spojrzenie na otaczającą nas „historyczną” architekturę skłania do refleksji i zadumy. Prezentowane prace to także pejzaże jak i obrazy niemal abstrakcyjne ukazujące odbicia i świetlne refleksy. Jednocześnie widoczne jest zainteresowanie artystki łączeniem architektury z motywami tekstowymi i graficznymi, obficie obecnymi w przestrzeni miejskiej
Wystawa w leszczyńskim Muzeum jest uhonorowaniem blisko 40 - letniej twórczości artystycznej.
HALINA BORYS
Urodzona w Popielewie k/Trzemeszna.
Studia w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Malarstwo w pracowniach prof. N. Skupniewicza i prof. W. Twarowskiego. Dyplom w pracowni prof. W. Gyurkovicha – projektowanie wystaw i w pracowni prof. M. Abakanowicz – tkanina. Twórczość artystyczna głównie w dziedzinie malarstwa, tkaniny, projektowania witraży, form architektonicznych (np. projekt plafonu w kamienicy secesyjnej na ul. Krysiewicza 5 w Poznaniu), mebla i wystawiennictwa.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne – rysunek odręczny, sztuki plastyczne i warsztatowe na kierunku Architektura WSTH KdE w Poznaniu. Organizator i koordynator wielu plenerów, wystaw i spektakli artystycznych (np. pokaz mody i porcelany w hotelu „Meridian” w Poznaniu, „Szopka bożonarodzeniowa” w dzwonnicy poznańskiej fary ze scenografią muzyki średniowiecznej, liczne konkursy z dziedziny małych form sztuki użytkowej). Autor ilustracji rysunkowych dwóch tomików poezji Małgorzaty Zalewskiej.
Wyróżniona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Odznaczona medalem Zasłużona dla „Cepelii”. Od 1980 roku współpraca z „Cepelią” – Przewodnicząca Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Poznaniu. Należy do Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa (od 2013 prezes) i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w dziedzinie malarstwa i tkaniny. Prace w zbiorach polskich i zagranicznych. Realizacje (około 80) projektów witraży w obiektach świeckich i sakralnych.
współorganizatorem wystawy jest Miasto Leszno