Jak ubierali się na Biskupiźnie…

Od 16 września do 29 listopada 2015 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. J. Metziga 17) czynna jest wystawa  pt. „Stroje ludowe Wielkopolski – strój biskupiański”

Biskupizna to obszar na terenie powiatu gostyńskiego obejmujący trzynaście miejscowości: Krobię, Bukownicę, Chumiętki, Domachowo, Grabianowo, Posadowo, Potarzycę, Rębowo, Sikorzyn, Starą Krobię, Sułkowice, Wymysłowo i Żychlewo. Należały one w przeszłości do biskupów poznańskich.
Mieszkańcy Biskupizny byli przez kilka wieków grupą uprzywilejowaną ekonomicznie ,dobrze zarządzaną przez biskupów poznańskich, stąd też przez całe pokolenia kształtował się wyraźny elitaryzm regionalny, poczucie własnej odrębności i lokalny patriotyzm.
Najbardziej charakterystycznym elementem kultury biskupiańskiej, stanowiącym obecnie o jej odrębności, jest strój ludowy. Należy on do najbardziej bogatych i zróżnicowanych w zakresie form, kroju i zdobnictwa na terenie Wielkopolski.
Na wystawie, która na charakter edukacyjny, przedstawiony jest ubiór biskupiański w zestawach czy kompletach min. odświętnych, letnich, zimowych, "do miasta" oraz wybrane charakterystyczne elementy tego stroju. Ponadto prezentowane są również fotografie oraz rysunki i obrazy artystów plastyków m.in. Wacława Boratyńskiego, Jana Bogaczyka i Czesława Gały, ilustrujące różnorodność strojów odświętnych.

Audycja na temat wystawy do posłuchania TUTAJ

Wernisaż wystawy "Stroje Wielkopolski - strój biskupiański". 15.08.2015

Szukaj nas:

Comments are closed.