Międzynarodowa Noc Muzeów

Program Nocy Muzeów 2015 -

Opis poszczególnych wydarzeń na dole strony

pl. J. Metziga 17"

18:00 - 19:00
Zwiedzaj Muzeum z przewodnikiem

19:30 - 20:00
wykład "Leszczyńscy dla Leszna"

19:00 - 23:00
zabawa fotograficzna dla dzieci - "Królem bądź królową być"

20:00 - 20:30
zabawy edukacyjne dla dzieci
"Leśna zgaduj-zgadula" z upominkami

logo nadlesnictwo

Prezentacja wystawy „Las dawniej i dziś” przygotowanej dzięki pomocy Nadleśnictwa Karczma Borowa.

20:00 -21:30
prezentacja „Skarby Leszczyńskiej Fary"

22:00 - 22:30
prelekcja z prezentacją pt. "Region leszczyński
podczas Wielkiej Wojny 1914-1918"


 Galeria Sztuki ul. G. Narutowicza 31

18:00 - 19:20
występ Galicyjskiego Chóru Kameralnego ze Lwowa przygotowany przez Fundację Edukacyjną Pro Musica pr
zy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Leszna

 

 

 

 

19:30 - 20:00
prezentacja wystawy "Patrycjusz mieszczanin i obywatel Leszna"

20:00 - 20:30
pokaz rozszerzonej rzeczywistości wraz z Fucco Design

20:30 - 20:50
premierowa odsłona obrazu Teodora Różankowskiego "Owocobranie"

21:00 - 21:30
zwiedzanie wystawy judaistycznej

21:30 - 22:00
wykład "Komiks żydowski"

22:00 - 23:00
rozbieranie Tory

23:00-23:45
projekcja filmu "Muzeum utracone 2015"

Wstęp wolny

Wydarzenia dodatkowe

18:00 - 24:00
Wystawy MBWA

19:00 - 23:00
Zwiedzanie wieży ciśnień przy ul. Poniatowskiego

 

 Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie dziękuje członkom Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie za pomoc i wsparcie podczas organizacji Nocy Muzeów

 

 


Opis wydarzeń Nocy Muzeów 2015

 

Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzać wszystkie ekspozycje muzealne. Oprowadzać po nich będą pracownicy placówki. Przez cały czas trwania imprezy zakupić będzie można gadżety muzealne oraz wydawnictwa w promocyjnych cenach. Wstęp wolny.

Leszczyńscy byli właścicielami Leszna od XV wieku po rok 1738. Co w tym czasie dla Leszna i jego mieszkańców zrobili? Jakimi byli gospodarzami? Jakie materialne pamiątki pozostawili w przestrzeni urbanistycznej? Na te pytania odpowie wykład wzbogacony prezentacją multimedialną i zbiorami zgromadzonymi w leszczyńskim muzeum.
Zapraszamy dzieci do królewskich przebieranek w stroje z epoki króla Polski Stanisława Leszczyńskiego i królowej Francji Marii Leszczyńskiej. Przymierzając bogate ubiory inspirowane XVIII wiekiem, umalowane barokowym makijażem dziewczynki zamienią się w małe księżniczki, chłopcy zaś w króla bądź muszkieterów królewskiej gwardii.
Do udziału w zabawie zachęcamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat, oferujemy możliwość wykonania pamiątkowej fotografii cyfrowej.
Dzięki uprzejmości księdza prałata Jana Majchrzaka, proboszcza kościoła p.w. św. Mikołaja w Lesznie prezentujemy kilka najcenniejszych przedmiotów stanowiących wyposażenie tegoż kościoła. Są to: srebrna, pozłacana, wieżyczkowa monstrancja początku XVII wieku, wysadzane drogimi kamieniami cyborium z początku XVIII wieku, niezwykle rzadki relikwiarz Krzyża Świętego z XVIII wieku, bogato haftowane ręcznie ornaty z XVIII i XIX wieku. Te wszystkie niezwykłe przedmioty można będzie obejrzeć z bliska i usłyszeć ich historię.
 Prelekcja z prezentacją pt. "Region leszczyński podczas Wielkiej wojny 1914-1918". Wydarzenia I Wojny Światowej, zwanej też "Wielką Wojną" są w społeczeństwie polskim mało znane. Wyobraźnia Polaków zdominowana jest bowiem wydarzeniami II wojny światowej i znacznie odbiegają od obrazu "morderczej wojny" z lat 1914-1918 jaki ukształtował się w społeczeństwach zachodniej Europy. Na obszarze zaboru pruskiego nie istniały jednolite polskie oddziały, ale przeważali w nich Polacy. Przed wybuchem wojny w trzech armiach zaborczych służyło około 300 tysięcy Polaków, a po pierwszej mobilizacji w sierpniu 1914 r. liczba ta wzrosła do 3,4 mln. Działania wojenne objęły ok. 90% terytorium ziem polskich - szczęśliwie omijając zabór pruski. Wielkopolska stała się jednak intensywnie eksploatowanym zapleczem frontowym. Ogółem straty polskie wyniosły ok. 0,5 mln zabitych i ok 0,9 mln rannych żołnierzy oraz około 0,8 mln zabitych wśród ludności cywilnej i około 3 mln wysiedlonych osób.
 Galicyjski Chór Kameralny został stworzony w 2003 roku na fundamencie Chóru Akademickiego Lwowskiej Politechniki. Inicjatorem powstania zespołu był Narodowy Artysta Ukrainy Wasyla Jacynjak – obecny dyrygent i kierownik zespołu.
W ciągu swojej działalności zespół stworzył wiele programów koncertowych, w których skład wchodzą utwory J.S. Bacha, Ludwika van Beethoven, W. A. Mozarta, Josepha Haydna i in., a także ukraińskich kompozytorów M. Berezowskiego, M. Łyskenki, M. Leontowicza, O. Koszycia, M. Kołessy, W. Barwińskiego, oraz współczesnych twórców – „Góry moje” W. Zubyckiego, kantaty chóralne „Wiosna” M. Skoryka i „Czerwona kalina” L. Dyczko.
Podstawę repertuaru stanowią kompozycje o tematyce religijnej A. Wedela, W. Bortniańskiego, M. Werbickiego, H. Dawidowskiego, S. Lutkiewicza,  J. Stankowycza.
Koncert przygotowała Fundacja Edukacyjna „Pro Musica” przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Leszna.
W skład wystawy wchodzi 66 portretów które stworzyły okazję do zapoznania się z mało znaną, ale jakże cenną kolekcją portretów zgromadzonych przez leszczyńskie Muzeum. Historii nie należy sprowadzać jedynie do zdarzeń. To również konkretni ludzie, którzy te wydarzenia tworzyli i którzy im podlegali. Przesłanką tą kierowano się w trakcie organizacji wystawy. Ekspozycja przedstawia wizerunki osób ważnych w dziejach Leszna, w jego życiu politycznym i kulturalnym na przestrzeni prawie 300 lat, zasłużonych dla swej epoki i środowiska. Są to przedstawiciele różnych warstw społecznych począwszy od XVIII aż po XX wiek, odgrywający bardziej czy mniej znaczącą rolę w historii miasta, rozpoczynając od ostatniego właściciela miasta z rodu Leszczyńskich  – Stanisława Leszczyńskiego a kończąc na portrecie z 1939 roku  - Stanisława Ratajczaka, Naczelnego Sekretarza Magistratu w Lesznie.
Za sprawą postępu technologicznego, w muzealnictwie pojawiły się nowe sposoby prezentacji zabytkowych obiektów. Jednym z nich jest zastosowanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywiści. To dzięki nim, odbiorcom kultury mogą zostać unaocznione miejsca i przedmioty niemożliwe do zobaczenia na co dzień.
Pokaz, mający na celu ukazanie możliwości tych technologii, zostanie poprowadzony przez Erwina Grabarczyka i Marcina Triebsa - studentów PWSZ, twórców przełomowej aplikacji MAT, czyli mobilnego asystenta turysty.
 Po raz pierwszy zaprezentowany będzie obraz T. Rożankowskiego, który zakupiony został w 1980 r. Dzięki ramie ufundowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz pracom konserwatorskim, obraz uzyskał możliwość nowego życia poza magazynem muzealnym. Spotkanie poprowadzi Urszula Bauman. Miejsce: II piętro – ekspozycja judaistyczna.
 Powieść graficzna, czyli dłuższa forma komiksowa, to wdzięczny grunt dla twórców komiksu, do podejmowania ważkich tematów - w tym różnic kulturowych i religijnych. Celem prelekcji jest omówienie tych przykładów komiksu, które z powodzeniem przybliżają zagadnienia związane z kulturą żydowską. Kultury dla wielu wciąż obcej i nieznanej, choć przez wieki będącej integralną częścią społeczeństwa polskiego. Podczas prelekcji zaprezentowane będą takie komiksy jak: „Maus”, „Żyd Fagin” czy „Kot Rabina”, a całość wspomożona zostanie prezentacją multimedialną.
 To niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, a które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. „Schody Pałacowe” F. Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży zapętlony film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Organizatorzy – Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundacja Sztuki SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekcja filmu odbędzie się także w innych muzeach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.
Szukaj nas:

Comments are closed.