Prywatne wnętrze

– wystawa obrazów i rysunków ze zbiorów Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.14.10-14.11.2014 r. w holu Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie (ul. Gabriela Narutowicza 31)

Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie powstał na początku XX wieku jako Zakład dla Nerwowo i Umysłowo Chorych. Obiekt wybudowano w oparciu o koncepcje samowystarczalnego miasta ogrodu, posiadał on miedzy innymi piekarnie, pralnie, elektrociepłownie, budynek teatralny, kaplice i cmentarz. Początkowo rehabilitacja pacjentów polegała głównie na zatrudnianiu chorych w gospodarstwach rolnych oraz warsztatach rzemieślniczych.
Terapie sztuką zaczęto wprowadzać po II wojnie światowej. W latach 70. XX w. powstał Klub Twórców Sztuki Nieprofesjonalnej Hestia, początkowo miał swoja siedzibę przy ulicy Limanowskiego, w bliskim sąsiedztwie obecnej lokalizacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Tutaj działał również założony przez dr Noemi Madejska Klub Pacjentów Rodzina. Członkowie społeczności szpitalnej, w tym także lekarze, spotykali się w krakowskich kawiarniach, chodzili razem do kina i na koncerty. Dzieła pacjentów były wystawiane poza murami szpitala. Niektórzy z nich posiadali wykształcenie artystyczne, dla większości arteterapia stanowiła szanse na odkrycie i rozwiniecie własnej twórczości. Pozostając w instytucji przez długie lata bądź tez powracając do niej w konsekwencji nawrotów choroby, pozostawiali w niej nawet po kilkaset prac z różnych etapów życia. Obecnie szpital jest w trakcie opracowywania i dokumentowania swoich zbiorów. Są one stale powiększane, gdyż tradycje arteterapeutyczne są kontynuowane: pacjenci maja do dyspozycji różnorodne pracownie, organizowane są dla nich plenery.

Wystawa Prywatne wnętrze to spotkanie najstarszego szpitala psychiatrycznego w Krakowie z najmłodszym muzeum sztuki. Stanowi ona zwieńczenie trwającej niemal od dwóch lat współpracy na polu udostępniania sztuki, w ramach której pacjenci biorą udział w zajęciach edukacyjnych w MOCAK-u.
Z bogatego zbioru szpitala wybrano dzieła, w których można dostrzec odniesienia do kanonu polskiej historii sztuki, miedzy innymi twórczości Andrzeja Wróblewskiego, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Józefa Czapskiego i innych. Ekspozycja prac w sąsiedztwie Biblioteki Mieczysława Porębskiego umożliwia odczytywanie ich w kontekście artystycznych tradycji Grupy Krakowskiej. W przypadku artystów, którzy wykształcili własny styl, aranżacja wystawy pozwala prześledzić ewolucje ich twórczości, w innych przypadkach stawia odbiorcę wobec prac idiomatycznych.

Eksponując dzieła ze zbiorów szpitala psychiatrycznego, pragniemy pokazać znaczenie sztuki w różnych kontekstach życia. Naprawia ona nie tylko psychiczne wnętrze artysty, lecz także relacje społeczne. Umożliwia przejście od tego, co najbardziej prywatne i wyizolowane, do tego, co publiczne i co może być dzielone z innymi w przestrzeni społecznej.

Wystawa mogła sie odbyć dzięki inicjatywie zespołu Oddziału Rehabilitacyjnego – Psychiatrycznego 7B oraz wsparciu innych pracowników szpitala. Szczególnie podziękowania dla pań: Barbary Błażko, Haliny Bonarowskiej, Małgorzaty Bury, Sylwii Rutkowskiej oraz pana Macieja Bobra.

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy.

Szukaj nas:

Comments are closed.