Już w tę niedzielę, 11 grudnia 2022 o godzinie 16:00, zapraszamy na wykład dr Marcina Błaszkowskiego pt. "O czym pisał Ludwig Kalisch, gdy nie pisał o Lesznie".
WSTĘP BEZPŁATNY
____________________
Ludwig Kalisch urodził się w 1814 r. w Lesznie. Jest autorem książki „Obrazki z moich lat chłopięcych”, w której barwnie i z humorem opowiedział o życiu dzielnicy żydowskiej w Lesznie na początku XIX w. Książka wydana została po polsku w 2019 r. i dla wielu mieszkańców miasta stała się literacką inspiracją do spacerów po tej części miasta.
Życie Kalischa było bardzo ciekawe i pełne awantur najróżniejszego rodzaju. Można by o nim nakręcić film z serii „Zabili go i uciekł” i takie określenie nie jest przesadne, bo faktycznie w mieście Zweibrücken, znanym z pobytu Stanisława Leszczyńskiego, wydano na Kalischa wyrok śmierci. Wyroku nie wykonano, bo Kalisch uciekł z ówczesnych Niemiec do Paryża. Zanim to się stało w jego sprawie król Bawarii interweniował na dworze w Hanowerze, bo Kalisch zbyt ostro i zbyt otwarcie pisał publicznie o miłostkach króla.
W Paryżu Kalisch poznał m.in. Jacque’s Offenbacha, z którym pracował nad operetkami. Prawdopodobnie to właśnie Kalisch poddał mu pomysł, by kankan znalazł się w „Orfeuszu w piekle” i w ten sposób stał się zjawiskiem kultury powszechnej. Pisarz przebywał pewien czas w Londynie, pisząc eseje o życiu tego miasta, będąc jednym z pionierów literatury nazywanej „studia miejskie”.
Kalisch uczył się w szkołach żydowskich w Lesznie, potem w szkole powszechnej w Głogowie, maturę zdawał w Berlinie, studiował medycynę w Heidelbergu, ale przerwał te studia, by ukończyć filologię i doktoryzować się na Uniwersytecie w Giessen. Wyboista droga do wykształcenia i to, że pochodził z mniejszości wyznaniowej stała się dla niego szansą do czerpania z najróżniejszych inspiracji literackich. Korzystał z nich obficie i nowatorsko. Niektórzy krytycy literaccy uważają, że twórczość Kalischa jest niesprawiedliwie zapomniana, bo jest uniwersalna i nowatorska. Podczas spotkania odbędziemy kolejny spacer z Ludwigiem Kalischem, tym razem jednak nie po ulicach jego i naszego rodzinnego miasta, ale po jego inspiracjach kulturowych.
____
Zadanie „Synagoga opowiada” realizowane jest w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna