Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych wybrane książki z naszego sklepu można kupić za połowę mniejszą cenę.
Lista 10 książek, objętych promocją:
1. "Słownik nazw i wyrażeń związanych ze strojem ludowym" - opracowanie składa się z trzech części: słownika, ilustracji oraz tablic z krojami i mapami. Słownik zawiera przede wszystkim hasła gwarowe, uporządkowane alfabetycznie. Część z nich opisujących elementy stroju ludowego ma charakter historyczny. Wiele z nich wyszło z użycia lub też obecnie oznacza coś innego.
2. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny... Człowiek wobec nieszczęścia" - katalog wystawy zawiera szczegółowe opisy prezentowanych obiektów wraz z ich kontekstem historycznym i obyczajowym oraz esej przybliżający wyrażoną w tytule wystawy problematykę. Wydawnictwo uzupełniają publikowane po raz pierwszy w polskim przekładzie teksty XVII- i XVIII-wiecznych pieśni noworocznych parafii luterańskiej św. Krzyża w Lesznie oraz wiersz opisujący pożar Leszna w 1767 roku.
3. "Bracia czescy w Lesznie" - publikacja omawia zbiory zgromadzone podczas długotrwałego pobytu braci czeskich w Lesznie, które dziś stanowią jeden z filarów muzealnej kolekcji, świadczący o bogatej i złożonej przeszłości miasta. Publikacja zawiera streszczenie w języku niemieckim i czeskim.
4. "Jan Amos Komeński a Polska" - informator wystawy pod tytułem "Jan Amos Komeński a Polska", która była prezentowana w maju i czerwcu 2009 roku w Muzeum Okręgowym w Lesznie. W książce znajdują się dwa interesujące teksty dotyczące życia i działalności Jana Amosa Komeńskiego autorstwa dr Frantiska Hybla oraz dr Kamili Szymańskiej w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim. Informator zawiera 53 fotografie m.in. map, stronic wybitnych dzieł, grafik i obrazów.
5. "Drukarnie Presserów w Lesznie w XVIII wieku" - monografia przedstawia działalność trzech pokoleń drukarzy z rodziny Presserów czynnych w Lesznie w latach 1716-1790. Działalność ta ukazana jest na tle dziejów Leszna i ważnych wydarzeń o randze ogólnopolskiej. Książka zawiera bibliografię wszystkich zarejestrowanych druków oraz bogaty aneks ilustracyjny. Publikacja oparta jest na analizie źródeł oraz zachowanych egzemplarzy druków Presserów.
6. "Malarstwo polskie XIX/XX wieku w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie" - w wydawnictwie, oprócz dominujących scen rodzajowych i pejzaży o tematyce wiejskiej, zamieszczono reprodukcje martwych natur, portretów oraz obrazów o tematyce symbolicznej. Dwujęzyczna publikacja polsko–angielska, zawierająca 131 kolorowych reprodukcji, katalog prezentowanych prac oraz biogramy 127 artystów, adresowana jest do gości Muzeum, znawców i miłośników sztuki polskiej, kolekcjonerów, antykwariuszy, regionalistów i sympatyków Leszna.
7. "Jan Amos Komeński w nas. Cytaty z dzieł Komeńskiego - inspiracje, pamięć, dziedzictwo" - „Wykształcony naród ma wspaniałe miasta, gęsto zaludnione, pełne dzieł sztuki. Niewykształcone mają zamiast tego pustynie, a jeśli już coś nosi nazwę miasteczka, to są to tylko chałupy i kupy śmieci”; „Powinno się mówić tylko wtedy, kiedy ma się coś do powiedzenia…” - to tylko niektóre spośród maksym zaczerpniętych z dzieł Amosa Komeńskiego. Więcej o Komeńskim, więcej uniwersalnych cytatów z jego obfitej twórczości zilustrowane oryginalnymi, zmuszającymi do myślenia kolażami czeskiego artysty Miroslava Huptycha w książce Markety Pankovej.
8. "Kolekcja portretów królów kurkowych ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie" - pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Katalog, w formie albumowej, prezentuje zachowaną kolekcję portretów leszczyńskich królów kurkowych. Najstarsze portrety powstały w I ćwierci XVIII wieku. Publikacja, obejmująca 82 portrety z lat 1715 - 1936, prezentuje dorobek miejscowego malarstwa portretowego, przedstawiając jednocześnie osoby związane z dziejami miasta i Wielkopolski. Ta unikalna w Polsce kolekcja królów Bractwa Kurkowego w Lesznie, należy do najciekawszych zbiorów naszego muzeum. Jej znaczenie jest niezwykle istotne dla poznania kulturowego dziedzictwa nie tylko Leszna, ale także regionu.
9. "Ach śpij kochanie... Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956" - folder z wystawy o tym samym tytule.
10. "W 25 rocznicę leszczyńskiej Solidarności" - książka przypomina początki ruchu solidarnościowego i jego rolę w regionie leszczyńskim z okazji 25 lecia utworzenia niezależnego związku zawodowego. Jej autor dotarł do dokumentów, ulotek, prasy, zdjęć oraz okolicznościowych znaczków związanych z "Solidarnością". Główny akcent położono na okres powstania i kształtowania się NSZZ "Solidarność" oraz stan wojenny.
Promocja trwa od 8.04.22 do 15.04.22. Zachęcamy do zakupów. Książki można zakupić w sklepie internetowym TUTAJ, lub w holu siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie, w dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31.
Szukaj nas: