Zapraszamy uczniów szkół i dzieci przedszkolne do udziału w lekcjach muzealnych związanych z wystawą "Eko Etno. Natura dawnej wsi". Oferta ważna jest do 27 marca 2022.
- Warsztaty „Żywioły – natura, sztuka, dawne zwyczaje, ekologia”
Prezentacja żywiołów w różnych kontekstach – artystycznych, kulturowych, ekologicznych:
Woda – omówienie obrazu „Przed burzą”; woda w wierzeniach, mitach i obrzędach (Wielkanoc, Sobótka); problemy środowiska związane z wodą (zanieczyszczenie, strefy martwe w morzach i oceanach, podniesienie poziomu wód i ocieplenie, wpływ na klimat, pustynnienie, powodzie, susze)
Ogień – omówienie obrazu „Przy ognisku”; ogień w wierzeniach, mitach i obrzędach (Wielkanoc, Sobótka); problemy środowiska naturalnego związane z ogniem (pożary, spalanie paliw kopalnych, zanieczyszczenie)
Ziemia – obraz „Orka krowami”; ziemia w kulturze rolniczej wsi, prace polowe, wierzenia związane z orką czy siewem; problemy środowiska związane z rolnictwem przemysłowym (erozja gleby, zanieczyszczenie, degradacja środowiska, brak bioróżnorodności, zespół wymierania pszczół, pestycydy szkodzące zdrowiu itd.)
Powietrze – obraz „Pejzaż z wiatrakiem”; wierzenia związane z powietrzem (np. morowe powietrze); energia odnawialna, zanieczyszczenie powietrza – przemysł, transport, smog itp.)
Praca w grupach nad wylosowanym żywiołem: prezentacja żywiołu i związanych z nim zagrożeń poprzez stworzenie wspólnego kolażu (wycinanie elementów z gazet)
Wspólna dyskusja nad negatywnym wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne i szukanie przeciwdziałania, pozytywnych praktyk.
- Lekcja muzealna „Natura vs. Kultura. Życie wsi”
Przybliżone zostanie postrzeganie natury w chłopskim światopoglądzie i charakterystyka pozaludzkiej „nieoswojonej” ekumeny (las, mokradła, nieużytki, góry, zbiorniki wodne, pola i symbolika granicy). Wpływ natury na życie chłopów.
Kultura dawnej wsi – sposób życia, wyposażenie domu, dawne prace i zajęcia chłopów, rzemiosła, wzornictwo – opowieść o wytwarzaniu, naprawianiu, przetwarzaniu na własny użytek i na sprzedaż.
Praca w grupach: losowanie ikony z nowoczesnymi sprzętami AGD i szukanie odpowiedników wśród dawnych urządzeń – wymyślanie ich reklamy (hasła, scenki, kalambury) i przedstawienie jej reszcie grupy.
Dyskusja o dawnym życiu na wsi, szukanie jego pozytywnych i negatywnych stron.
- Lekcja muzealna „Ekologia i etno-inspiracje z życia dawnej wsi”
Naturalne materiały wykorzystywane przez chłopów czyli życie bez plastiku (drewno, glina, słoma, metal, len) – jak je pozyskiwano i przetwarzano.
Jak to jest zrobione - omówienie rzemiosł i ich wytworów, jak naprawiano i przerabiano rzeczy.
Zrób to sam – omówienie prac np. przędzenie, tkanie, ubijanie masła, pieczenie chleba i inne codzienne zajęcia (samowystarczalność wsi).
Życie bez elektryczności – przedstawienie zamienników sprzętów AGD
Praca w grupach: gdzie chciałbyś się znaleźć - wybór obrazu z wystawy (uczestnicy piszą na kartce wybrany tytuł, następnie osoby z tym samym tytułem łączą się w grupy, można zostać samemu lub dołączyć do innej grupy), wypisanie w grupach pozytywnych skojarzeń z danym przedstawieniem, a także wypisanie 3 zagrożeń – co może stać się z tym miejscem za 20 lat ze względu na negatywną działalność człowieka, następnie wymyślenie akcji ekologicznej, która mogłaby nagłośnić problem – prezentacja pomysłów i dyskusja wszystkich uczestników.
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Czas trwania: 45 minut
Koszt zajęć: dzieci przedszkolne 4,00 zł od osoby, uczniowie 6,00 zł od osoby
Zapisy: e-mail: edukacja@muzeum.leszno.pl; tel.: 65 529 61 40 w. 27 / 605 293 013