Od 26 kwietnia zapraszamy serdecznie na wystawę czasową "Z warsztatu artystycznego Jana Matejki" – wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jan Matejko (1838-1893) był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych malarzy polskich. Urodził się w Krakowie i z tym miastem związany był przez całe życie. Uczęszczał do Gimnazjum Św. Anny, w wieku czternastu lat został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (1852). W roku 1858 ukończywszy z wyróżnieniem naukę w krakowskiej uczelni, uzyskał stypendium na dalsze studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1858-59). Kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1873 roku objął stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Krakowie. Funkcję tę pełnił aż do śmierci. W ciągu dwudziestu lat wykształcił wielu znanych artystów, między innymi jego uczniami byli: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Jacek Malczewski. Nagrodzony w 1865 roku medalem na Salonie w Paryżu obraz „Kazanie Skargi” otworzył Matejce drogę do światowej kariery. Do jego najważniejszych dzieł należą: „Unia Lubelska”(1869), „Batory pod Pskowem”(1872), „Bitwa pod Grunwaldem”(1878), „Hołd Pruski”(1882), „Sobieski pod Wiedniem”(1883), „Kościuszko pod Racławicami”(1888), „Konstytucja 3 Maja”(1892), „Śluby Jana Kazimierza”(1893). Matejko był genialnym rysownikiem. Stworzył kilka tysięcy rysunków o charakterze dokumentacyjnym, szkiców kompozycyjnych do obrazów, pejzaży a nawet szkiców marynistycznych. Obdarzony poczuciem humoru rysował również karykatury. Namalował wiele portretów zarówno kameralnych jak i monumentalnych. Otrzymał szereg nagród i medali, był członkiem licznych towarzystw artystycznych i akademii. Działalności artystycznej Jana Matejki towarzyszyła pasja badawcza oraz chęć poznawania zabytków przeszłości. Przez wiele lat gromadził zabytkowe przedmioty tworząc pokaźną kolekcję. Kupował artefakty, które często służyły mu jako modele do malowanych obrazów. Był także bardzo zaangażowany w ochronę krakowskich zabytków, należał do Komitetu Odbudowy Wawelu, brał udział w restauracji Sukiennic i kościoła Mariackiego, dla którego zaprojektował polichromię (1889 – 1891), tworząc jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego.
Na wystawie prezentowane są rysunki, studia kostiumu, projekty oraz realia malarskie-zabytki rzemiosła artystycznego, stroje i dodatki do nich. Ukazują one warsztat artystyczny Matejki mający wiele cech warsztatu badawczego. Wypisy, studia, rysunki, rekwizyty tworzyły drogę od realium do obrazu, drogę, którą malarz podążał konsekwentnie przez całe życie. Wystawa potrwa do 29 czerwca.
Bilety wstępu: ulgowy 3 zł, normalny 5 zł.
