Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań.

Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań

Wystawa czynna od 16 maja do 31 grudnia 2017 roku w Galerii Sztuki Muzeum, ul. Narutowicza 31.

 

W 2017 roku przypada 500-lecie reformacji. Muzeum Okręgowe w Lesznie z tej okazji przygotowało wystawę, która przedstawia protestanckie dziedzictwo Leszna i Śmigla. Obydwa ośrodki mają interesującą i bogatą historię, na którą wielki wpływ wywarli zwolennicy reformy Kościoła katolickiego. Materialne ślady ich kilkuwiekowej obecności towarzyszą nam do dziś i stanowią o pięknie i wyjątkowości obydwu miast. Wystawa “Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań” jest okazją, by poznać bliżej skomplikowane dzieje obydwu miast.

Dla zilustrowania dziejów i dziedzictwa protestanckiego posługujemy się zbiorami własnymi Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz szeregu instytucji (Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Lesznie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN w Kórniku, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu oraz Biblioteka Narodowa w Warszawie) i zbiorów prywatnych.

Partnerami wystawy są:  Archiwum Państwowe w Poznaniu i Biblioteka Kórnicka PAN, a sponsorzy to: Werner Kenkel, Zakład Wodociągowo Kanalizacyjny w Śmiglu oraz Miasto Śmigiel. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej, które w tym samym terminie udostępnia ekspozycje o protestantyzmie we Wschowie.

Wystawie towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych.

Muzeum Okręgowe w Lesznie zachęca także do odwiedzenia strony internetowej: www.reformacja.muzeumleszno.pl, która powstała jako uzupełnienie wystawy STOLICE WIELKOPOLSKIEGO PROTESTANTYZMU. LESZNO I ŚMIGIEL – WSPÓŁISTNIENIE WYZNAŃ. Strona internetowa jest częścią projektu realizowanego dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski i wraz z zawartością kiosku multimedialnego na ekspozycji ma być pomocna w odebraniu treści wystawy. Zebrane opisy prezentowanych na ekspozycji zabytków, ich wizerunki oraz dodatkowe teksty objaśniające służą możliwie wyczerpującymi informacjami, których zwiedzający nie znajdą na etykietach pod obiektami. Na stronie internetowej oraz w kiosku zamieszczone zostały również opisy tych obiektów, które – istotne dla wystawy – z przyczyn konserwatorskich mogły być eksponowane przez krótki czas.

Strona internetowa i zawartość kiosku multimedialnego na ekspozycji powstały dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza do zapoznania się z działaniami przygotowanymi w ramach programu towarzyszącego wystawie „Stolice Wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań” (Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, ul. Narutowicza 31).

Wystawa prezentuje Leszno i  Śmigiel jako ważne punkty na mapie polskiej reformacji – Leszno to dawne centrum Jednoty braci czeskich, silny ośrodek luteranizmu i kalwinizmu, Śmigiel zaś był mieszczańskim ośrodkiem ariańskim. Projekt, realizowany we współpracy z muzeami, bibliotekami i archiwami w oparciu o unikatowe zbiory sztuki i pamiątki historii, wpisuje się w obchody 500-lecia reformacji.

Materiały audiowizualne  uzupełniające wystawę dostępne są w muzealnym kiosku multimedialnym i na stronie wystawy:

reformacja.muzeumleszno.pl

  • 170 wizerunków obiektów związanych z wystawą wraz z opisami
  • film
  • eseje

Premiera filmu 31 października 2017 – w Dniu Reformacji.

Zapraszamy na lekcje muzealne i zwiedzanie wystawy:

  • „ Leszno – miasto wielu wyznań” - lekcja muzealna
  •  „Jan Amos Komeński i bracia czescy” - lekcja muzealna
  • Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem i wypełnianie kart pracy

Zapraszamy również na cykl wykładów odbywających się w niedziele o godz. 16.00:

  • 8 X – Podróże sponsorowane. O peregrynacjach leszczyńskich studentów
  • 12 XI – Kto spalił Leszno w 1656 roku? Kontrowersje wokół Jana Amosa Komeńskiego
  • 3 XII – Kim byli socynianie i co robili w Śmiglu?
  • 10 XII – Czy złe może być początkiem dobrego? Sprzedaż archiwaliów braci czeskich w XIX wieku .

Wykłady odbywają się we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – koło Leszno.

24 XI - „Dla tych, co długo pracują” – zwiedzanie wystawy w godzinach 2000 – 22oo  .

Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Ziemi Wschowskiej i Stowarzyszenie Czas A.R.T. zapraszają w terminie 12–13 X na konferencję naukową dotyczącą tematyki wystawy; wkrótce program.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Szukaj nas:

Comments are closed.