Zapraszamy serdecznie od 30 lipca na wystawę czasową przygotowaną przez Koło Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie oraz Muzeum Okręgowe w Lesznie zatytułowaną „Poczta szybowcowa i balonowa. 1926-2014” (pl. Jana Metziga 17).
Historia poczty balonowej sięga roku 1793, kiedy z oblężonego Valenciennes wysłano pierwszy list. Najbardziej znaną jest poczta balonowa z okresu wojny francusko-pruskiej. Balony wywiozły z oblężonego Paryża 2,5 miliona przesyłek.
Z kolei poczta szybowcowa ma charakter okolicznościowy. Karty i listy zabierane przez pilotów szybowców dostarczają do najbliższej Poczty, z której dalej są wysyłane do adresatów. Pierwszy lot poczty szybowcowej odbył się w 1924 r. w górach Rhön (Niemcy). W Polsce pierwszą pocztą szybowcową przewieziono w 1935 r. z okazji krajowych zawodów szybowcowych w Ustjanowej.
W okresie powojennym pocztę balonową wznowiono w 1958 roku w Lesznie właśnie przez Polski Związek Filatelistów w Lesznie podczas VII Szybowcowych Mistrzostw Świata. Od tego czasu miasto Leszno wiedzie prym w ilości odbytych lotów balonowych.
33 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Lesznie to doskonała okazja dla filatelistów do zaprezentowania swych zbiorów podczas wystawy czasowej. Jednak to nie tylko znaczki ale liczne karty pocztowe, okolicznościowe znaki współpocztowe-nalepki, datowniki, stemple, koperty, które stanowią obraz zmieniającej się rzeczywistości. Wagi do ważenia korespondencji, nagrody zdobyte przez filatelistów za niepowtarzalne zbiory.
Muzeum dodatkowo udostępniło w kiosku multimedialnym materiały o organizowanych w Lesznie szybowcowych mistrzostwach świata (głównie w oparciu materiał wydawniczy znajdujący się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka w Lesznie z lat 1958-2006). Obecny pokaz ilustruje prace i w dziedzinie filatelistyki tematycznej: „AREOFILATELISTYKI”- tzw. POCZTY BALONOWEJ I SZYBOWCOWEJ, które są efektem w ponad 60-leciu działalności Koła PZF w Lesznie.
Wystawa potrwa do 14 września. Zapraszamy wtorek: 9:00-16:30, środa, czwartek, piątek: 9:00-14.30, sobota, niedziela: 10:00-14:00. Wstęp na wystawę: 2 zł.
Szukaj nas: