Poszukiwane są przedmioty związane z Alfredem Mensebachem

Poszukiwane są zdjęcia, przedmioty i informacje związane z Alfredem Mensebachem – niemieckim architektem z Leszna. Szczegóły w poniższym artykule.

Tło historyczne

Wraz z wybuchem II wojny światowej władze niemieckie na okupowanych terenach polskich włączonych do III Rzeszy, stosowały politykę brutalnego terroru i wynarodowienia zajętych ziem. Od początku okupacji, Niemcy podobną politykę stosowali w Lesznie. Oprócz zniemczenia nazw ulic, wprowadzenia języka niemieckiego jako języka urzędowego, stosowali terror na masową skalę: aresztowania, egzekucje, wywłaszczenia i wysiedlenia. Okupantom zależało na podniesieniu liczebności Niemców mieszkających w Lesznie. Wśród osadników niemieckich znajdował się m.in. dyplomowany architekt Alfred Mensebach.

Postać niezwykle ciekawa i zagadkowa

Urodził się w 1905 w miejscowości Bütow (Bytów), na przełomie lat 20 i 30 XX wieku studiował architekturę w Düsseldorfie i we Wrocławiu. W 1932 przez Gdańsk udał się do ówczesnego Leningradu, a później do Moskwy, gdzie pracował w różnych biurach architektonicznych. W 1938 został aresztowany przez NKWD i osadzony w moskiewskim więzieniu Butyrki. Od 1941 pracował jako architekt w okupowanym Poznaniu. Jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Krotoszyna i otworzył własne biuro architektoniczne. Od 1942 Alfred Mensebach bywał w Lesznie i okolicy. Od 1943 na stałe zamieszkał w Lesznie, tutaj założył swoje biuro architektoniczne. W międzyczasie jako zapalony fotograf został członkiem „Mitglied der Reichskammer der Bildenden Künste”, zamówił w leszczyńskiej drukarni prowadzonej przez Friedricha Thiela zestaw kart dokumentacyjnych, które potem systematycznie uzupełniał o fotografie, widokówki i dokładne opisy. W ten sposób powstała kartoteka zawierająca ponad 1100 kart datowanych od początku XX wieku. Szczególnie ważne są karty dokumentujące niszczenie Warszawy w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. W lutym 1945 władze Leszna przekazały fragment kolekcji Alfreda Mensebacha zawierający ww. karty Instytutowi Zachodniemu w Poznaniu, gdzie przechowywane są do  dnia dzisiejszego. W międzyczasie stanowiły ważny dowód dokumentujący zbrodnie niemieckie podczas procesu norymberskiego. Reszta zbioru z małymi wyjątkami trafiła do leszczyńskiego Muzeum. Losy Alfreda Mensebacha po 1945 nie są znane, prawdopodobnie zginął na rogatkach Leszna podczas próby przedostania się w kierunku Wschowy. Jego małżonka Ilse wraz z rodziną przeżyła wojnę i pod koniec lat 40 XX wieku mieszkała w Lipsku.

Zachęcamy do kontaktu

Jeżeli ktoś z Państwa dysponuje informacjami, dokumentami, bądź fotografiami dotyczącymi rodziny Mensebach, prosimy o kontakt z Muzeum Okręgowym w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31, 64 – 100 Leszno, tel. 65 529 61 43 w. 25, lub mailowo: artur.michalak@muzeum.leszno.pl

Szukaj nas:

Comments are closed.